3

۹ دلیل که اعتیاد شما به رسانه‌های اجتماعی را نشان می‌دهد

  • کد خبر : 24907
  • 24 آذر 1402 - 17:45
۹ دلیل که اعتیاد شما به رسانه‌های اجتماعی را نشان می‌دهد
همه ما می‌دانیم که رسانه‌های اجتماعی مزایای زیادی برایمان دارند.

به گزارش حادثه ایلام;رسانه‌های اجتماعی این روز‌ها نقش مهمی در زندگی ما و اطرافیانمان دارد. همه ما در زندگی خود برای آسان‌تر کردن کار‌های خود، اطلاعات بیشتر و موارد دیگر از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنیم، همانطور که همه ما می‌دانیم که رسانه‌های اجتماعی مزایای زیادی برای ما دارند، اما رسانه‌های اجتماعی در کنار مزایایی که دارند می‌توانند برای ما معایبی نیز به همراه داشته باشند. رسانه‌های اجتماعی ممکن است شما را به وضعیت ذهنی ناخوشایند برساند که شما آن وضعیت را دوست ندارید.
۱. شما نمی‌توانید از مقایسه خود با دیگران دست بردارید
یک روز خوبتان را در رسانه‌های اجتماعی می‌چرخید و متوجه می‌شوید که دوستانتان وضعیت‌ها یا عکس‌هایی را منتشر می‌کنند که اوقات خوشی را سپری می‌کنند، درحالی که شما از نظر شخصی، شغلی یا مالی در مکان نامناسبی گیر کرده اید. شما به طور طبیعی از تماشای محتوای شخص دیگری در آن مقطع احساس حسادت خواهید کرد. رسانه‌های اجتماعی به این ترتیب باعث ناامیدی و نارضایتی در زندگی شما می‌شوند.
۲. بار‌ها و بار‌ها صفحه‌های اجتماعی خود را بررسی می‌کنید
بدون هیچ دلیلی، متوجه می‌شوید که بار‌ها و بار‌ها رسانه‌های اجتماعی خود را بررسی می‌کنید و صفحه خود را مرور می‌کنید. این جستجو غیر ضروری است و به هیچ وجه به درد شما نمی‌خورد، اما شما همچنان این کار را انجام می‌دهید، زیرا بسیار به آن عادت کرده اید.
۳. از دیدن مطالبی که دیگران پست می‌کنند، احساس ناخوشایندی دارید یا آزرده خاطر می‌شوید
رسانه‌های اجتماعی دیگر یک فعالیت سرگرم کننده برای شما نیستند، بیشتر اوقات، از دیدن آنچه دیگران در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند، احساس ناراحتی می‌کنید. به نظر می‌رسد این افراد فقط اعصاب شما را به هم می‌ریزند و شما نمی‌توانید از هر مطلبی که پست می‌کنند آزرده نشوید، شما دلیل نارضایتی خود را نمی‌دانید، با این حال متوجه می‌شوید که از دیدن افراد دیگر آزرده خاطر می‌شوید.
۴. زمان زیادی را در شبکه‌های اجتماعی تلف می‌کنید
شما به صورت ناخودآگاه، با گذشت زمان، به تدریج به رسانه‌های اجتماعی وابسته می‌شوید و زمان زیادی را برای بودن در رسانه‌های اجتماعی در جدول زمانی خود تلف می‌کنید، و حتی نمی‌دانید چرا این کار را در مرحله اول انجام می‌دهید. شما پروژه‌های مهمی دارید که باید به آن‌ها رسیدگی کنید، تکالیف کاری فوری که باید با ضرب الاجل‌های دقیق تکمیل کنید، و متوجه می‌شوید که رسانه‌های اجتماعی خود را بار‌ها و بار‌ها بدون هیچ دلیل خاصی چک می‌کنید.
زمان احتمالا با ارزش‌ترین منبعی است که می‌توانید داشته باشید و مطمئنا نمی‌خواهید زمان گرانبهای خود را با جستجو در رسانه‌های اجتماعی که هیچ فایده‌ای از نظر پیشرفت شغلی یا رشد در زندگی برای شما نخواهد داشت، تلف کنید.
۵. اگر رسانه‌های اجتماعی خود را بررسی نکنید، احساس ناخوشایندی دارید
اصطلاحی به نام FOMO وجود دارد، یعنی ترس از دست دادن. هر زمان که برای مدتی از شبکه‌های اجتماعی دور باشید، احساس می‌کنید چیز‌های زیادی را از دست داده اید. به روز رسانی منظم وضعیت دوستان و آشنایان خود را از دست می‌دهید، تعامل اجتماعی و لذت را از دست می‌دهید. FOMO چیزی است که می‌تواند منجر به حملات پانیک شود، همه این‌ها به دلیل استفاده بیش از حد از رسانه‌های اجتماعی اتفاق می‌افتد.
۶. در طول استفاده یا بعد از تعامل در رسانه‌های اجتماعی دچار حملات اضطراب می‌شوید
تعاملات اجتماعی می‌تواند آموزنده باشد و باعث شود چیز‌های زیادی یاد بگیرید، با افزایش استفاده از آن، رسانه‌های اجتماعی به یکی از پلتفرم‌های اصلی تبدیل شده اند که در آن می‌توانید افراد جدیدی را پیدا کنید و با آن‌ها ملاقات کنید، با شخصی که ممکن است برایتان جالب باشد، گفتگو کنید.
با این حال، زمانی که به دلیل عاملاتی که در رسانه‌های اجتماعی دارید، هر از گاهی با حملات اضطرابی بمباران می‌شوید، ممکن است اوضاع بدتر شود. ممکن است دائما تعجب کنید که دیگران در مورد شما در شبکه‌های اجتماعی چه فکری می‌کنند و این عادت به زودی به فکر بیش از حد تمام عیار تبدیل می‌شود که جای تعجب نیست که عوارض زیادی را به همراه خواهد داشت وقتی رسانه‌های اجتماعی دلیل اضطراب شما هستند، مطمئنا منطقی است که از رسانه‌های اجتماعی فاصله بگیرید
۷. رفاه عاطفی شما وابسته به یک لایک است
هر زمان که کار جدیدی انجام می‌دهید، نمی‌توانید چیزی در مورد آن در رسانه‌های اجتماعی پست نکنید، خواه عکس، ویدیو یا به روزرسانی وضعیت. شما دائما روی سلفی‌ها کلیک می‌کنید و آن‌ها را در رسانه‌های اجتماعی پست می‌کنید، تا اعتبار مردم را در مورد زیبایی ظاهری، لباس و آرایش تان عالی دریافت کنید. شادی کلی و رفاه عاطفی شما به طور مستقیم با تعداد کل لایک‌های پست‌های شما در رسانه‌های اجتماعی متناسب است.
۸. در رسانه‌های اجتماعی با افراد سطحی درگیر می‌شوید
رسانه‌های اجتماعی یکی از منابع اصلی است که از آنجا دوستان جدیدی پیدا می‌کنید، اما به زودی متوجه می‌شوید که بسیاری از این دوستان، دوستان جعلی هستند، افرادی سطحی که بهترین علاقه شما را در ذهن ندارند.
از آنجایی که رسانه‌های اجتماعی می‌توانند حس واقعیت نادرست را در ذهن شما ایجاد کنند، وقتی با این افراد ارتباط برقرار می‌کنید، ممکن است به نظر واقعی بیایند. مراقب این گونه افراد سطحی نگر باشید که اگر اجازه دهید آن‌ها را بیش از حد به شما نزدیک شوند، توانایی ایجاد خرابی در زندگی شما را دارند.
۹. شما در یک حلقه بی پایان گیر کرده اید
رسانه‌های اجتماعی حلقه‌ای بی‌پایان ایجاد می‌کنند که در آن به طور درمانده گیر کرده‌اید، کار‌های روزانه تان را انجام می‌دهید، به سر کار می‌روید، به خانه بازمی گردید، وقتتان را با نزدیکان و عزیزانتان می‌گذرانید، می‌خوابید. وسط همه اینها، شما بیش از ۲۰۰۰ بار گوشی خود را چک کرده اید.
رسانه‌های اجتماعی می‌توانند باعث الگوی خواب ناسالم و بی خوابی شوند، زیرا چشم‌های شما در تمام طول روز در معرض نمایشگر بسیار زیادی قرار دارند. مانند هر چیز دیگری، رسانه‌های اجتماعی نیز دارای مزایا و معایب هستند. رسانه‌های اجتماعی می‌توانند برای افرادی که می‌خواهند به شیوه‌ای سازنده از آن استفاده کنند بسیار مفید است.
با این حال، اگر متوجه شدید که استفاده بیش از حد از رسانه‌های اجتماعی بر خود تاثیر منفی می‌گذارد، ممکن است زمان آن رسیده باشد که استفاده از رسانه‌های اجتماعی را کاهش دهید یا به طور کلی یک استراحت موقت داشته باشید.
منبع: همشهری آنلاین
انتهای پیام/سعد حمیدی کیا

لینک کوتاه : https://hadeseilam.ir/?p=24907

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.