• امروز : جمعه - ۱۷ آذر - ۱۴۰۲
4
آنچه که باید در مورد لاکسون بدانید:

بررسی پروژه Laxsson ؛ آیا سایت Laxsson کلاهبرداری است؟

  • کد خبر : 23122
  • 29 شهریور 1402 - 18:42
بررسی پروژه Laxsson ؛ آیا سایت Laxsson کلاهبرداری است؟
لاکسون اپلیکیشن سرمایه گذاری که هیچ وقت ضرر نمی کند و بدون اینکه تلاشی بکنید سرمایه شما چند برابر می شود.

به گزارش حادثه ایلام;سایت Laxsson (لکسان یا لاکسسون) یک پلتفرم سرمایه گذاری است که اخیرا در میان کاربران فارسی‌زبان بازار کریپتو شهرت پیدا کرده است و آن طور که از کانال تلگرام آن برداشت می‌شود،‌ تمرکز زیادی روی کاربران ایرانی دارد. علاوه بر سایت لاکسون،‌ دانلود برنامه Laxsson نیز که به عنوان یک ربات تریدر معرفی می‌شود در گوگل پلی امکان‌پذیر است. با این حال،‌ در مورد این پروژه نقاط تاریک زیادی وجود دارد که در این نوشته سعی می‌کنیم آنها را روشن کنیم. برای فهمیدن اینکه سایت Laxsson چیست،‌ چرا نمی‌توانید ارز laxsson را بخرید و دیگر موضوعات مرتبط با شرکت LAXSSON با ما همراه باشید.
لکسان (Laxsson) چیست؟
سایت Laxsson خود را به عنوان یک پلتفرم سرمایه گذاری انحصاری معرفی می‌کند که تنها از طریق کد دعوت می‌توان در آن ثبت نام کرد. این سایت ادعا می‌کند که از پردازش ابری،‌ هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشینی برای سرمایه گذاری کمی و سود رساندن به کاربران خود استفاده می‌کند.

در سایت Laxsson ابتدا با توضیحاتی کلی در مورد خدمات ارائه شده توسط لاکسسون مواجه می‌شوید. مطالب وبلاگ لکسان در مورد ارزهای دیجیتال بسیار ناشیانه و ابتدایی است و ایرادات نگارشی و فنی متعددی در آنها وجود دارد. با این حال،‌ در سایت لاکسون هیچ توضیحی در مورد نحوه سرمایه گذاری در laxsson ارائه نشده است. برای فهمیدن این موضوع باید با ارائه شماره تلفن و ایمیل در سایت ثبت‌نام کنید. اگرچه کد ایران در سایت لیست نشده است، اما می‌توان با هر شماره موبایلی در آن ثبت نام کرد،‌ کافی است که یک کد دعوت داشته باشید. همچنین،‌ امکان دانلود laxsson از سایت گوگل پلی وجود دارد،‌ هرچند به نظر ما بهتر است این کار را نکنید!

در صفحه‌ای که پس از ثبت نام در سایت Laxsson با آن مواجه می‌شویم یک ویدئوی معرفی وجود دارد که در واقع تصویری از یک متن توضیحی در مورد نحوه کار پلتفرم است. نکته جالب این است که این نوشته ابتدا تار است و بیش از ۵ دقیقه طول می‌کشد تا کلمات آن وضوح کافی پیدا کند. به نظر می‌رسد هدف سازندگان ویدئو این بوده که کاربران را از خواندن متن منصرف کنند.

سایت Laxsson ادعا می‌کند که با کمک سرمایه گذاری کمی و آربیتراژ خودکار به کاربران سود می‌رساند اما تنها استراتژی معرفی شده توسط لکسان «خرید به قیمت پایین و فروش به قیمت بالا» است. این سایت همچنین ادعا می‌کند که ربات تریدر laxsson هیچ وقت ضرر نمی‌کند؛ ادعایی که احتمالا هیچ ربات یا انسانی تاکنون نکرده است!

سرمایه گذاری در سایت Laxsson
در ویدئو توضیح داده شده که با کلیک روی «تراکنش کمی»، لکسان معامله سودآوری انجام می‌دهد و ۵۰ درصد از سود آن را به شما می‌دهد. روزانه ۳ بار می‌توانید تراکنش کمی انجام دهید و بسته به سطح VIP بین ۱٫۵ تا ۴٫۵ درصد سود می‌گیرید و این سودها تضمینی است! اولین تناقض پروژه لاکسون همین جاست؛ وقتی تیم پروژه نیمی از سود معاملات را بر می‌دارد، چگونه می‌تواند سود ثابتی به کاربران بدهد؛ اگر ربات لاکسسون از طریق معاملات آربیتراژ درآمد کسب می‌کند، سود آن تبعا باید متغیر باشد. همچنین، مشخص نیست که چرا بیشتر از ۳ بار نمی‌توانید تراکنش کمی انجام دهید؛ اگر ربات لاکسسون هیچ وقت ضرر نمی‌کند،‌ چرا روزانه ده بار تراکنش کمی انجام ندهد؟

مسئله مهم دیگر در مورد لکسان ساختار هرمی آن است. شما به ازای هر فردی که به سایت Laxsson دعوت کنید پاداش می‌گیرید و هرچه تعداد افراد دعوتی شما یا همان «زیرشبکه‌ها» بیشتر باشد، پاداش بیشتری دریافت خواهید کرد. نیاز به کد دعوت نیز ویژگی دیگری است که یادآور طرح‌های کلاهبرداری پانزی است.

نکته جالب دیگری که در کانال تلگرام laxsson می‌بینیم این است که این پروژه تمرکز زیادی روی کامیونیتی فارسی زبان دارد. عکس‌های متعددی از کاربران ایرانی و بروشورهایی به زبان فارسی در مورد لکسان در این کانال منتشر شده است. همچنین، سایت Laxsson از زبان فارسی پشتیبانی می‌کند هرچند ترجمه آن کیفیت بالایی ندارد. با توجه به پروژه های کلاهبرداری ارز دیجیتال متعددی که طی سال‌های اخیر دیده‌ایم، Laxsson بسیار شبیه طرح‌های پانزی به نظر می‌رسد.

 

چرا سایت Laxsson کلاهبرداری است؟
دلایل متعددی وجود دارد که کلاهبرداری بودن سایت Laxsson را محرز می‌کند. اینجا تعدادی از مهم‌ترین شواهد اسکم بودن برنامه laxsson را مرور می‌کنیم.
ناشناس بودن افراد پشت پروژه و نداشتن مجوز

هیچ اطلاعاتی در مورد مدیرعامل یا دیگر کارمندان پلتفرم سرمایه گذاری لکسان ارائه نشده است. در برخی ویدئوهای کانال یوتیوب لکسان افرادی حضور دارند که کاربران را به سرمایه گذاری در لاکسون تشویق می‌کنند. اما با کمی جستجو متوجه می‌شویم که همگی دوبلرها، بازیگرها و مدل‌هایی هستند که در ازای مبلغی حاضرند هر متنی را جلوی دوربین بخوانند. برای مثال،‌ زنی که در تصویر زیر می‌بینید جوزی سولارز (Josie Sollars) است که در وبسایت Fiver در ازای ۲۵ دلار متنی را که ارسال می‌کنید جلوی دوربین می‌خواند! همچنین شخصی که به عنوان توسعه‌دهنده برنامه laxsson معرفی می‌شود،‌ وجود خارجی ندارد.

کلاهبرداران پشت پروژه در گروه‌های تلگرامی لاکسسون مدعی شده‌اند که لاکسون در آمریکا ثبت شده است و مجوز MSB را از FinCEN که زیر نظر وزارت خزانه‌داری آمریکا است، دارد. نام لاکسون (LAXSSON) با شماره ۳۱۰۰۰۲۳۳۵۱۹۵۵۴ در سایت FinCEN ثبت شده اما خود سایت فین سن هشدار داده است که وجود یک کسب و کار در صفحه جستجوی آن به معنای توصیه یا تایید اعتبار آن کسب و کار نیست. اما کلاهبرداران لاکسون این لیست را به عنوان مجوز معرفی می‌کنند و کاربران ناآگاه را فریب می‌دهند. علاوه بر این، زمینه‌های فعالیتی که شرکت لاکسون در FinCEN ثبت کرده شامل صدور مانی اوردر،  انتقال پول مانی اوردر و چک مسافرتی است و هیچ اسمی از سرمایه گذاری، پردازش ابری، ترید و هوش مصنوعی در آن نیامده است!

سند دیگری که لاکسسون به عنوان مجوز و سند اعتبار خود معرفی می‌کند گواهی ثبت شده در سایت http://ecorp.dos.ny.gov است. شرکت laxsson این سایت را متعلق به وزارت خارجه آمریکا معرفی می‌کند اما سایت مذکور هیچ ارتباطی به وزارت امور خارجه آمریکا ندارد و «واحد دولتی تجارت ایالت نیویورک/ بخش شرکت‌ها» است.
اطلاعات متناقض سایت Laxsson

در برخی مطالب سایت و وبلاگ، سال تاسیس شرکت لکسان سال ۲۰۱۶ و در جای دیگری سال ۲۰۱۹ معرفی شده است. مطالب تبلیغاتی لکسان نیز ادعا می‌کنند که این شرکت ده سال در زمینه سرمایه گذاری تجربه دارد. اینها در حالی است که سایت لاکسون در اواخر سال ۲۰۲۲ راه‌اندازی شده است. علاوه بر این،‌ اطلاعات سایت FinCEN تاریخ ثبت شرکت لاکسون را دسامبر ۲۰۲۲ اعلام کرده که ادعای فعالیت از ۲۰۱۶ یا ۲۰۱۹ را کاملا بی‌اعتبار می‌کند.

علاوه بر این اطلاعات تماس و آدرس شرکت لکسان در بخش‌های مختلف وب‌سایت یا مطالب تبلیغاتی آن با هم تناقض دارد. برای مثال، در رپورتاژ آگهی سایت یاهو،‌ شهر محل تاسیس لکسان زیرزمین برانکس (Basement Bronx) اعلام شده است. بدیهی است که چنین شهری در آمریکا وجود ندارد. در جای دیگری،‌ آدرس لاکسان BRONX RIVER AVENUE, APPT BASEMENT عنوان شده است، اما بررسی‌ با گوگل نشان می‌دهد که این آدرس یک خانه مسکونی است.
توکن ناموجود

پس از ثبت نام در سایت، پیغامی در مورد عرضه رمز ارز laxsson با نماد اختصاری Las روی صفحه ظاهر می‌شود. طبق اطلاعات کانال تلگرام لکسان نیز ارز دیجیتال لاکسسون در حال خرید و فروش است! اما،‌ این توکن ادعایی در هیچ سایت یا صرافی در دنیا فهرست نشده است. جالب اینجاست که در همان صفحه لیستی از کوین‌ها و توکن‌های مشهور مثل بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) وجود دارد که ارز laxsson با قیمت حدود ۱٫۱۲ دلار در صدر آنها قرار دارد (آپدیت: قیمت ارز دیجیتال LAX اکنون در سایت لاکسون ۱۶ دلار اعلام شده است). بدیهی است که هیچ پروژه‌ معتبری در مورد توکنی که وجود ندارد، تبلیغ نخواهد کرد.

گفتنی است که توکنی با نام LNAsolution Coin و نماد اختصاری LAS در سایت کوین مارکت کپ وجود دارد که طبق توضیحات کوین مارکت کپ هیچ ارتباطی با پروژه لاکسون ندارد و لوگویی متفاوت از laxsson دارد.
تمرکز بر کاربران ایران و غنا

یک بررسی ساده در سایت گوگل ترندز نشان می‌دهد که بیشترین تمرکز پروژه کلاهبرداری لاکسسون بر دو کشور ایران و غنا است. پروژه‌های کلاهبرداری شانس بسیار کمتری در کشورهای توسعه‌یافته دارند و در بسیاری موارد تلاش‌های خود را روی چند کشور با مشکلات اقتصادی متمرکز می‌کنند.

در ایران نیز، بیشترین جستجوهای سایت لاکسون مربوط به استان‌‌های ایلام و بوشهر بوده است. استان‌های خوزستان، آذربایجان شرقی و فارس نیز استان‌های دیگری هستند که کلاهبرداران لاکسون در آنها فعالیت زیادی داشته‌اند.

متاسفانه کلاهبرداران همدیگر را زود پیدا می‌کنند. از گروه‌های تلگرامی لاکسون اینطور برمی‌آید که افراد زیادی جهت جذب عضو برای زیرشبکه هرمی خود و کسب سود بیشتر، حتی از کلاهبرداران موسس پروژه لاکسسون نیز پیشی گرفته‌اند. این افراد حتی اقدام به پخش خیرات در محله‌های فقیرنشین می‌کنند تا افراد بیشتری را جذب کنند. این اقدامات در کنار تبلیغ سودهای بالا حاکی از آن است که کلاهبرداران لاکسون کیسه بزرگی برای سرمایه‌های مردم ناآگاه دوخته‌اند.

نکته جالب این است که استفاده از فعالیت‌های خیریه برای جذب کاربران بیشتر در کشور غنا نیز یکی از روش‌های اصلی بازاریابی پروژه لاکسون است.

شراکت‌های جعلی
در سایت ادعا می‌شود که شرکت LAXSSON با تعدادی از بزرگ‌ترین برندهای صنعت از جمله اتریوم،‌ دوج کوین (Doge) و صرافی‌های بایننس، کوین بیس و هوبی شراکت دارد. با این وجود،‌ شما نمی‌توانید هیچ شواهدی برای پشتیبانی از این ادعاها پیدا کنید و قطعا هر شرکتی که با این برندها همکاری داشته باشد، به سرعت در تمام دنیا مشهور خواهد شد. این در حالی است که شما به سختی می‌توانید در اینترنت اطلاعات درستی در مورد لاکسسون پیدا کنید؛ بیشتر اطلاعات مورد در وب در مورد لاکسون رپورتاژ آگهی‌هایی است که توسط خود شرکت در وب سایت‌های مختلف منتشر شده است.

نداشتن خدمات پشتیبانی مشتریان
سایت لکسان شما را به یک صفحه پشتیبانی از مشتری هدایت می‌کند که صفحه‌ای سفید و فاقد محتوا است. در تمام پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری و اصلا هر نوع شرکت خدمات‌دهی، بخش پشتیبانی مشتریان یکی از کلیدی‌ترین دپارتمان‌ها است. پروژه‌ای که سودهای قطعی و بالا به مشتریان خود ارائه می‌دهد با کمال میل مشتریان خود را راهنمایی خواهد کرد،‌ نه اینکه با عدم ارائه اطلاعات، آنها را سردرگم کند. اما این در مورد لاکسون صحت ندارد.

محدودیت برداشت برنامه Laxsson

در سایت Laxsson در مورد محدودیت زمانی برداشت هیچ توضیحی ارائه نشده است، اما کاربری در صفحه دانلود laxsson در گوگل پلی اشاره کرده است که تا ۴۰ روز حق برداشت ندارید. کاربران دیگری ادعا کرده‌اند که موفق به برداشت شده‌اند. در این مورد باید به یک نکته بسیار مهم توجه داشته باشید: همان طور که گفتیم شیوه کار سایت لاکسون شبیه طرح‌های پانزی است.

در این نوع کلاهبرداری،‌ سود سرمایه‌گذاران اولیه از پول واریز شده توسط سرمایه‌گذاران بعدی پرداخت می‌شود. به عبارت دیگر، کلاهبرداران هیچ کار اقتصادی یا معامله‌ای با پول دریافتی انجام نمی‌دهند؛ صرفا سود بالایی از واریزی سرمایه‌گذاران بعدی به سرمایه‌گذاران اولیه پرداخت می‌کنند تا توهم سودآور بودن را ایجاد کنند و تعداد بیشتری از کاربران را جذب کنند.

اگر کلاهبرداران همان ابتدا پول سرمایه‌گذاران را بالا بکشند، قطعا چیز زیادی دستشان را نمی‌گیرد. به جای این کار، آنها با پرداخت سود بالا اعتماد افراد بیشتری را جلب می‌کنند. وقتی توانستند با جذب سرمایه‌گذاران بیشتر مبلغ مورد نظر خود را جمع‌آوری کنند، یا وقتی احساس خطر کردند، فلنگ را می‌بندند و هیچ ردی از خود باقی نمی‌گذارند! در نتیجه شما ممکن است در ابتدا سودی هم دریافت کنید، اما در عین حال ریسک بسیار بالایی وجود دارد که قبل از برداشت سودتان کلاهبرداران فرار کرده باشند. در بهترین شرایط، سود شما از سرمایه دیگر کاربران پرداخت می‌شود و این نه تنها کاری غیراخلاقی است بلکه غیرقانونی نیز به حساب می‌آید.

سایت غیرحرفه‌ای
وب سایت لکسان طراحی بسیار غیرحرفه‌ای دارد،‌ فونت‌های مورد استفاده در آن بسیار کوچک است و در بیشتر مواقع به نظر می‌رسد سایت فریز شده است.
همچنین سایت Laxsson و محتوای تبلیغاتی آن در دیگر پلتفرم‌ها مملو از عبارات نامفهومی است که با کمی دقت می‌توان متوجه بی‌معنا بودن آنها شد. در بسیاری از بخش‌های سایت Laxsson،‌ آنها حتی فراموش کرده‌اند که جمله خود را به پایان برسانند. عدم توجه به جزئیات یکی از مهم‌ترین علائم پروژه‌های کلاهبرداری است.

این لیست شامل همه علائم نگران‌کننده در مورد سایت Laxsson نیست اما احتمالا همین‌ها برای اطمینان از کلاهبرداری بودن لکسان کافی باشد. نکته‌ای که در این میان وجود دارد این است که در مقایسه با بسیاری از پروژه‌های کلاهبرداری، برنامه‌ریزی و سرمایه گذاری نسبتا بیشتری پشت سایت و ارز laxsson وجود دارد. برای مثال، کلاهبرداران شرکت LAXSSON حتی مقاله‌ای در وب‌سایت یاهو فایننس (Yahoo Finance) در مورد لاکسسون منتشر کرده‌اند. به نظر می‌رسد با گسترش بیشتر ارزهای دیجیتال در میان مردم،‌ نه تنها تعداد پروژه‌های اسکم افزایش می‌یابد بلکه تبحر کلاهبرداران در تقلید از پروژه‌های مشروع نیز بیشتر می‌شود. و این مسئله اهمیت روزافزون هشیاری و احتیاط کاربران را نشان می‌دهد.

در هر حال، همیشه به خاطر داشته باشید که هیچ پروژه یا پلتفرم سرمایه‌گذاری به کاربران خود وعده سود قطعی، آن هم سود بالا را نمی‌دهد زیرا امکان پیش‌بینی قطعی نتایج یک معامله یا شرایط بازار وجود ندارد. اساسا چیزی که فرصت سود بردن از بازارهای مالی را فراهم می‌کند نوسانات و عدم قطعیت است. اگر امکان پیش‌بینی قطعی نتایج وجود داشت، تاکنون همه بازارهای مالی از بین رفته بودند.

سخن پایانی
سایت Laxsson یک پلتفرم سرمایه گذاری است که بسیاری از علائم و نشانه‌های پروژه‌های کلاهبرداری ارز دیجیتال را دارد. وعده سود قطعی، رباتی که هرگز ضرر نمی‌کند، توکن خیالی، فقدان هر گونه اطلاعاتی در مورد تیم پشت پروژه، نداشتن خدمات پشتیبانی، اطلاعات متناقض و ادعاهای دروغین در مورد شراکت سایت Laxsson با برندهای مشهور همگی نشانه‌های آشکاری است که نمی‌توان نادیده گرفت. در دنیای ارزهای دیجیتال،‌ بسیار حیاتی است که نسبت به هر پروژه‌ای با سود بالا یا تضمین شده بدبین باشید. در غیر این صورت به راحتی ممکن است دارایی خود را تقدیم کلاهبردارانی مثل برنامه laxsson کنید.

انتهای پیام/س

لینک کوتاه : https://hadeseilam.ir/?p=23122

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.