کد خبر : 12076
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 1 سپتامبر 2022 - 17:45
-

پرداخت از جیب مردم در حوزه درمان باید به صفر برسد

پرداخت از جیب مردم در حوزه درمان باید به صفر برسد
مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: باید پرداخت از جیب مردم را در حوزه درمان کاهش بدهیم و بلکه به صفر برسانیم. ؛

به گزارش حادثه ایلام; مراسم گرامی‌داشت روز پزشک، روز داروساز و روز کارمند با حضور جمعی از پزشکان و داروسازان سراسر کشور و برخی کارمندان ستادی سازمان تأمین‌اجتماعی به میزبانی این سازمان برگزار شد. در این مراسم که با حضور دکتر محمدهادی زاهدی وفا سرپرست وزارت کار، تعاون، رفاه اجتماعی، میرهاشم موسوی مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی، دکتر مهدی رئیس‌زاده رئیس سازمان نظام پزشکی و همچنین معاونان و جمعی از مدیران سازمان تأمین‌اجتماعی برگزار شد، از پزشکان، داروسازان و کارمندان نمونه تقدیر شد.

میرهاشم موسوی، مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی در این مراسم ضمن تبریک روز پزشک، داروساز و کارمند و تسلیت ایام اربعین اباعبدالله الحسین (ع) اظهار داشت: بسیار خرسندم که به مناسبت دو روز بسیار مهم که به نحوی تکریم دو سرمایه بسیار مهم در حوزه تأمین‌اجتماعی است توفیق حضور در این جمع را دارم. یک روز مهم که یادآور خدمت بی‌منت دولتمردان و خادمان مردم است که در الگویی مثل شهید رجایی و شهید باهنر ترسیم شده است و تکریم دیگر به مناسبت روز پزشک و همین‌طور روز داروساز که ما شاهد رشادت‌ها و فداکاری‌ها و ازخودگذشتگی‌های این عزیزان در خدمت به مردم در همین سنوات اخیر و ماه‌های اخیر و همینطور مستمرا در شرایط مختلف بوده و هستیم.

موسوی افزود: اگر بخواهیم هم از کارمند نمونه و هم از پزشک و داروساز نمونه تصویری ارائه دهیم، من فکر می‌کنم تصویری که از کارمند نمونه واقعی و پزشک نمونه واقعی می‌توانیم داشته باشیم، تصویری است که از رضایت در خدمت گیرندگان این دو قشر می‌توانیم برداشت کنیم. به هر اندازه‌ای که ما رضایت را در مواجهه با کارمند، در مواجهه با پزشک و خدمات مرتبط با آن ببینیم، به همان اندازه می‌توانیم بگوییم که ما تصویری از نمونه بودن را در آن بخش داریم. الحمدلله امروز این تصویر در تأمین‌اجتماعی با این گستردگی و در خدمت‌رسانی به حدود ۴۵ میلیون نفر به شکل مستقیم و به نحوی در ارتباط با کل آحاد جامعه، به معنای واقعی خود را نشان می‌دهد. ما اگر امروز در حوزه کسب و کار و در حوزه خدمات درمانی و در هر حوزه خدمت‌رسانی به این ۴۵ میلیون چه در بخش درمان و چه در بخش بیمه‌ای شاهد افزایش سطح رضایت هستیم، ماحصل فعالیت مثمر ثمر عزیزان حاضر است که در چنین نشست‌هایی باید قدردان همه آن‌ها باشیم.

وی همچنین گفت: البته این به آن معنا نیست که تأمین‌اجتماعی کاستی و نواقص ندارد. حتماً هم در بخش بیمه و هم در بخش درمان و سرمایه‌گذاری موانع بسیار زیادی داریم که این موانع ممکن است در اذهان عمومی آثار نامطلوبی داشته باشد که باید تلاش کنیم و این موانع را با توسعه خدماتی که ارائه می‌کنیم، از میان برداریم.

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی در ادامه گفت: ارزش کار در حوزه درمان در تأمین‌اجتماعی از چند جهت محل توجه است. ما در درمان مستقیم خدمات رایگان سلامت را می‌دهیم و با مردم مواجهه خوبی داریم که حاضران در این جمع نمونه منتخب در درمان مستقیم هستند. بخش مهم دیگری که ما در درمان غیرمستقیم با بیش از ۵۰ هزار طرف قرارداد خدمات ارائه می‌دهیم هم محل تأمل و توجه است که من از معاونت درمان سازمان خواهش می‌کنم برای آنکه این بخش هم محل توجه و تقدیر قرار بگیرد، در برنامه‌های بعدی که به نحوی به دنبال پزشک نمونه هستیم، این جامعه هم محل توجه جدی قرار بگیرد.

موسوی افزود: بخش اعظم خدمات درمانی تأمین‌اجتماعی، مربوط به حوزه خرید راهبردی خدمات سلامت از طرف‌های قراردادمان است که تجلیل از خدمات همکاران ما در این بخش، در کیفیت خدمات حتماً می‌تواند مثمر ثمر باشد. ما امروز با بیش از ۵۰ هزار طرف قرارداد در بخش‌های مختلف مواجه هستیم. تقدیر از این عزیزان هم برای ما فرض است. یکی از رویکردهای راهبردی ما در بخش درمان، توسعه کمی و کیفی خدمات چه در بخش درمان مستقیم و چه در بخش درمان غیرمستقیم است. نقطه تعادل توسعه در درمان مستقیم و غیرمستقیم در تأمین‌اجتماعی هنوز به صورت دقیق مشخص نشده است. خواهشم این است که مجموعه عزیزان روی این موضوع، تمرکز راهبردی پیدا کنند. در بحث توسعه درمان ما نظام سطح‌بندی را داریم، اما تأمین‌اجتماعی باید بنا به اقتضائات، نقطه تعادلی خود را پیدا کند. تأمین‌اجتماعی امروز، تأمین‌اجتماعی ۲۰ سال پیش یا حتی ۱۰ سال پیش نیست. تأمین‌اجتماعی در شرایطی به سر می‌برد که در هزینه فایده خدمات حتماً باید نگاه تحلیلی و راهبردی خود را تدقیق کند.

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: امروز ما در تأمین‌اجتماعی با کسری منابع نقدینگی مواجه هستیم. این البته به این معنا نیست که ما نباید خدمات خود را توسعه بدهیم، اما توسعه در درمان مستقیم را تا کجا باید ادامه بدهیم؟ ما در سال گذشته بالغ بر ۶ هزار میلیارد تومان در درمان مستقیم برای توسعه و ساخت و ساز و خرید تجهیزات و ارتقای هتلینگ و… هزینه داشتیم. امسال بناست که ما ۴ هزار نفر نیروی جدید را جذب کنیم و حدود ۹ هزار میلیارد تومان در بخش توسعه، اعتبار پیش‌بینی شده است. اما آیا خروجی این اعتبارات و تحلیل راهبردی آن رسیدن به نقطه مطلوب هست یا نه؟ البته بخشی از فضای تصمیم از حوزه اختیارات ما خارج است که در قالب نظام تعرفه‌گذاری در شورای عالی بیمه است، در قالب تولی‌گری سلامت در حوزه بهداشت است. ما متولی سلامت به این معنی که باید تولیدکننده اولیه و اصلی سلامت باشیم، قاعدتاً نیستیم و نمی‌توانیم باشیم. مراکزی داریم که تمامی امکانات و تجهیزات در حد بسیار عالی فراهم شده اما ضریب اشغال پایین است و ما متولی آموزش پزشک نیستیم. آموزش و تربیت با وزارت بهداشت است و طبعاً بیشترین بهره‌مندی هم برای آنهاست. امسال ۹ هزار میلیارد تومان، سال آینده چه مقدار در بخش درمان مستقیم و توسعه باید سرمایه‌گذاری کنیم.

وی همچنین تصریح کرد: این که ما در بخش توسعه داریم کار را این طور جلو می‌بریم، در بخش خریدهای راهبردی چقدر باید هزینه‌های ما کاهش پیدا کند؟ اگر یک طرف نمودار پایین می‌آید، آن طرف باید بالا برود، اما نمودار ما از هر دو طرف بالا می‌رود. اینکه ما در نگاه راهبردی بتوانیم مدیریت بهینه منابع را در حوزه درمان داشته باشیم و نسبت بهینه میان توسعه خدمات درمان مستقیم و غیرمستقیم را مشخص کنیم اولویتی است که من بعنوان یک صورت مسئله مهم از شما نخبگان مطالبه می‌کنم.

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی در ادامه گفت: یکی دیگر از مطالبات اصلی حاکمیت در حوزه درمان که سازمان تأمین‌اجتماعی در آن الگویی موفق بوده و ان‌شاالله بقیه‌ی دستگاه‌های مرتبط هم موفق باشند، این است که ما باید پرداخت از جیب مردم را در حوزه درمان کاهش بدهیم و بلکه به صفر برسانیم. در درمان مستقیم ما این اتفاق افتاده و عزیزانی که در درمان مستقیم از ما خدمات می‌گیرند چیزی پرداخت نمی‌کنند. در درمان غیرمستقیم هم این مسیر آغاز شده، مخصوصاً در جاهایی که ما مراکز درمانی ملکی نداریم، فرانشیز خدمات بستری، در بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی را صفر کرده‌ایم. فرانشیز خدمات بستری و سرپایی را برای بیمه‌شدگان بالای ۶۵ سال در همه بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی صفر کرده‌ایم. اینکه حوزه درمان باید پرداخت از جیب مردم را مواظبت کند می‌تواند از الگوی تأمین‌اجتماعی در این دو بخش استفاده کند.

موسوی افزود: یکی دیگر از رویکردهای مهم در نظام سلامت این دولت در سازمان تأمین اجتماعی مورد توجه قرار گرفت، بحث خدمات الکترونیک سلامت بود. در این بخش هم با همکاری عزیزان حوزه درمان و عزیزان بخش فناوری و هوشمندسازی از ضریب پوشش خدمات الکترونیک یا نسخه الکترونیک که حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد بود، الحمدلله الان به عدد بالغ بر ۹۰ درصد در نسخه نویسی و هم در نسخه‌پیچی رسیدیم که امیدواریم این مقدمه باعث تحقق هدف نهایی که تشکیل پرونده‌ی الکترونیک است بشود. در همراهی با طرح‌های کلان دولت تأمین اجتماعی خوب عمل کرده است و امروز طرح تحولی دارویار ۵۰ درصد آن توسط این سازمان اداره می‌شود و تا این لحظه یک مورد گزارش نداشته‌ایم که حاکی از چالش جدی مخصوصاً در درمان مستقیم باشد. بخش داروخانه و همکاران داروساز نیز در این بخش همراهی جدی داشتند که من از همه این عزیزان تشکر می‌کنم. ان‌شالله بتوانیم در استفاده از ظرفیت‌های دانشی و تجربی بخش درمان و هم از ظرفیت‌های بخش کارمندی افق‌های روشنی را که در تأمین اجتماعی برای ایجاد آسایش و امنیت با رویکرد عدالت دنبال می‌کنیم را رقم بزنیم.

موسوی ادامه داد: ما در آغاز مسئولیت بالغ بر ۸۸ هزار میلیارد تومان به بانک رفاه بدهکار بودیم. علاوه بر اینکه ما به تمامی تعهدات خود علی‌الخصوص پرداخت مستمری‌ها عمل کردیم، چون ادعا شده بود که این دولت حتی نمی‌تواند یک ماه مستمری پرداخت کند، در هفته تأمین‌اجتماعی اما بالغ بر ۸۸ هزار میلیارد تومان بدهی انباشته شده از سال ۱۳۹۴ تا ۱۴۰۰ را پرداخت کردیم. همچنین ما در سال گذشته بالغ بر یک میلیون بیمه شده جدید داشته‌ایم؛ یعنی یک دریچه‌ای را از باب ایجاد آرامش و امنیت از ظرفیت موجود تأمین اجتماعی به روی مردم باز کردیم.

وی افزود: در قالب بیمه فراگیر خانواده و طرح‌هایی نظیر بیمه زنان خانه‌دار و بیمه دانشجویی از آذرماه ۱۴۰۰ تا امروز ۷۰۰ هزار بیمه شده وارد شدند که ۴۲۰ هزار نفر در همین چند ماه ابتدایی سال ۱۴۰۱ بیمه شدند. اگر ما همکاری، همراهی و تمرکز راهبردی روی ظرفیت‌های داخلی بویژه سرمایه انسانی خود داشته باشیم، بسیاری از مشکلات حل می‌شود. ما یک طرحی به اسم جمعینو را آغاز کرده‌ایم که ۲۰ ایده برتر آن برای حل مشکل در حد کلان و راهبردی از میان ۱۴۰۰ ایده برگزیده شد که ان‌شالله آنها را عملیاتی خواهیم کرد.

محمد رییس‌زاده رئیس سازمان نظام پزشکی نیز در این مراسم با تبریک روز پزشک و روز داروساز گفت: از زحمات همکاران عزیز سازمان تأمین‌اجتماعی در خدمت به مردم به‌ویژه در دوران سخت و مشقت بار کرونا که همه پزشکان در کشور و به‌ویژه تأمین‌اجتماعی با همه وجود برای مداوای بیماران تلاش و ایثار کردند، تشکر می‌کنیم و یاد شهدای سلامت را گرامی می‌داریم.

وی افزود: بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی، حوزه سلامت با درک بالای مسئولین نظام و حمایت‌های حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است و در کسب علم و توسعه خدمات تخصصی و فوق‌تخصصی امروز به جایی رسیده‌ایم که در حوزه پزشکی و خدمات درمانی خودکفایی کامل داریم و برای هیچ کاری نیازی به اعزام بیمار به خارج از کشور نداریم.

رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: تأمین‌اجتماعی با نگاه به آینده می‌تواند برای واقعی کردن تعرفه‌ها و محاسبه قیمت واقعی خدمات در کنار سایر نهادهای ذیربط همکاری بیشتری داشته باشد. هرچه ما تعرفه‌ها را به بهانه‌های مختلف فریز کنیم، هزینه خدمات القایی افزایش می‌یابد و عدم محاسبه واقعی تعرفه‌ها موجب ایجاد شکاف بیشتر بین تعرفه‌ها پزشکی در کشور ما با کشورهای همجوار می‌شود و تداوم این وضعیت دستاوردهای نظام سلامت کشور را تهدید می‌کند.

مهدی اسلامی، معاون درمان سازمان تأمین اجتماعی نیز در این مراسم با تبریک روز پزشک، روز داروساز و روز کارمند، گفت: معاونت درمان سازمان تأمین‌اجتماعی بر اساس آئین‌نامه اجرایی قانون الزام متولی درمان در این سازمان است و ۵۰ هزار نفر از ۷۰ هزار کارمند سازمان را همکاران درمان تشکیل می‌دهند که در اقصی‌نقاط کشور در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تأمین اجتماعی مشغول خدمت‌رسانی به جامعه شریف بیمه‌شدگان و بازنشستگان تأمین اجتماعی هستند.

وی افزود: بیمه شدگان تأمین اجتماعی علاوه بر مراکز ملکی این سازمان در ۵۰ هزار مرکز طرف قرارداد نیز خدمات دریافت می‌کنند و اکثریت قریب به اتفاق بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دولتی و خصوصی کشور با تأمین اجتماعی طرف قرارداد هستند و تأمین اجتماعی یکی از نهادهای مهم و تأثیرگذار در نظام سلامت کشور است.

معاون درمان سازمان تأمین اجتماعی گفت: برای اجرای موفقیت‌آمیز طرح دارویار همکاری بسیار خوبی توسط سازمان تأمین اجتماعی صورت گرفته است و به نحوی عمل شده است که در پرداختی از جیب مردم افزایش نداشته باشیم و امیدواریم با همکاری سایر دستگاه‌ها این طرح با موفقیت تداوم یابد.

اسلامی گفت: اهتمام مدیریت سازمان تأمین اجتماعی در حمایت از حوزه درمان این سازمان به بهترین وجه وجود دارد و با این حمایت امیدواریم شاهد روند رو به بهبود و ارتقا درمان سازمان باشیم.

ابوالفضل عفت‌نژاد، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان تأمین اجتماعی نیز در این مراسم با تبریک روز پزشک، روز داروساز و روز کارمند گفت: سال گذشته و در زمان شروع کار در سازمان تأمین اجتماعی برخی مسائل که از سال ۹۹ باقی مانده و تصمیم گیری نشده بود مثل مطالبات کادر درمان و آزمون استخدامی سال ۹۹ که بسیار پرچالش بود را سعی کردیم در کمترین زمان ممکن این مشکلات را حل کنیم و با تصمیم‌گیری مناسب و حمایت مدیرعامل محترم سازمان طی زمان کوتاهی این مشکلات برطرف شدند.

وی افزود: رویکرد اصلی ما تفویض اختیار به استان‌ها و تمرکز بر حوزه سیاستگذاری سازمان است و سعی کردیم در زمینه توجه به معیشت همکاران بویژه همکاران کمتر برخوردار و شرکتی سازمان اقداماتی انجام دهیم و در همین زمینه در ضابطه رفاهی سال جاری، این عزیزان هم مورد توجه قرار گرفتند. در مورد فوق‌العاده ویژه کادر درمان نیز با همت مدیرعامل محترم سازمان، مطالبات این قشر عزیز محقق شد. همچنین ضوابط انگیزشی دندانپزشکان بازنگری شد و تصمیمات خوبی نیز در زمینه پزشکان قراردادی ماده ۲۰ سازمان اتخاذ شد.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان تأمین اجتماعی از تحقق خواسته پرستاران این سازمان در زمینه محاسبه سنوات خدمتی آنها به عنوان مشاغل سخت و زیان‌آور خبر داد و گفت: بحث بازنشستگی کارکنان شاغل در مشاغل سخت و زیان‌آور که در سال ۹۹ با رأی دیوان عدالت، بازنشستگی آنان از ۲۰ سال به ۲۵ سال تغییر کرده بود؛ با پیگیری‌های صورت گرفته و کار بزرگی که انجام شد بازنشستگی با ۲۵ سال سابقه خدمت که ۲۰ سال آن سخت و زیان‌آور باشد برای پرستاران و مشاغل سخت و زیان‌آور محقق و مصوب شد.

شکیبا محبی تبار، مشاور مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در امور زنان و خانواده نیز در این مراسم با تبریک روز پزشک، روز داروساز و روز کارمند گفت: زحمات و تلاش‌های خالصانه پزشکان در دوران کرونا باعث افتخار و سربلندی کشورمان در سطح جهان شد و مقام معظم رهبری نیز در سخنرانی خود دو بار از زحمات کادر شریف درمان تشکر کردند.

وی با اشاره به اهمیت موضوع خانواده و لزوم توجه به فرزندآوری گفت: در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت تکالیف و تعهدات مهمی بر عهده نظام بهداشت و سلامت کشور قرار دارد و بیش از ۴۰ تکلیف بر عهده نظام درمان قرار گرفته است که قطعاً کادر شریف درمان کشور در عمل به تکالیف و رفع خطر پیری جمعیت کشور به وظایف خود به بهترین نحو عمل خواهند کرد.

 

انتهای پیام/س

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار