کد خبر : 4918
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 13 می 2021 - 10:49
-

یادداشت؛

بیاییم فرهنگ انتخاب شورای شهر را تغيیر دهیم

بیاییم فرهنگ انتخاب شورای شهر را تغيیر دهیم
باید باور داشت که دنياي اعتماد به افراد شایسته را فراتر از چهارچوب هاي سنتي قديم تعريف نماییم ؛

 دکتر مهــدی حیـــاتی ; در جامعه امروزی فرهنگ مانند هوایی است که تنفس می کنیم.

 

هرچه این هوا سالم تر باشد نفع همگانی دارد و به خیر و صلاح است.یکی از شاخصه های پیشرفت فرهنگی انتخاب افراد کارگزار شهر بر مبنای شاخص و معیار و در یک کلمه شایستگی است.

 

اما مع الاسف درمنطقه ما معظلی به نام نگاه قومی و قبیله ای در انتخاب فرد يا افرادي براي اداره امور شوراي شهر دامن گیر جامعه ی شده است.

تفکری اشتباه و نابجایی که نه تنها هیچ کمکی به توسعه و عمران شهری نکرده است، بلکه ضربات جبران ناپذیری وارد کرده است همین نگاه طایفه ای است که نتیجه آن عدم پیشرفت شهر و توسعه نیافتگی میباشد .

 

بنابراین مردم باید در انتخاب شوراها از نگاه طایفه ای و قومی خارج شده و کسانی را در سبد آرای خود قرار دهند که توانایی اداره شهر در ابعاد مخلتف فرهنگی- اجتماعی، عمرانی و مدیریتی راداشته باشند.

 

هرچند این امیدواری در انتخابات آینده شورا احساس می شود. اما تحقق واقعی این امر زمانی است که ما معنی انتخاب شایسته را تبیین نماییم.

 

انتخاب شایسته یعنی انتخاب ما بر اساس شاخص ها ، آیتم ها و شرایط خاصی از جمله مدرک دانشگاهی مرتبط، سوابق مدیریتی و علمی و سایر شرایط اجرایی در انتخابات شوراها باشد تا هنگام تکیه زدن افراد بر كرسي شوراي محلی ،شاهد شورایی مقتدر و توانمند وخلاق و عامل در امور مر تبط شهری باشیم و اين مهم ميسر نميشود مگر اينكه از لفاف قبيله گرايي در آمده و پاي در وادي شايسته سالاري و انتخاب اصلح نهيم.

 

واضح ومبرهن است نتيجه و تجربه انتخابهاي گاهاً اشتباهِ متعصبانه قومي قبيله اي بارهابه عين و در عمل شاهدوناظر بوده ايم ولي متأسفانه کما فی سابق باز اين اشتباه را تكرار مكرر كرده ايم!

 

باید باور داشت که دنياي اعتماد به افراد شایسته را فراتر از چهارچوب هاي سنتي قديم تعريف نماییم و اين سنت غلط قديمي( از نظر عقلی ، علمی و دینی) را به سنت نیک انتخاب افراد شایسته تغییر دهیم.

 

چرا که به فرموده خداوند متعال ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا بانفسهم.

کلید تغییر و پیشرفت جامعه به دست افراد آن جامعه است و اصلاح ، پیشرفت و آبادانی شهر جز با انتخاب افراد شایسته(فارغ از نسبت های نسبی و سببی) ممکن نیست.

 

نیک می دانیم که نه هركس كه سر بتراشد،قلندري داند. ناگزیر باید افراد شایسته را انتخاب نمود. با انتخاب افراد بالقوه توانمند، می توان ، امکانات و پتانسیل هاو ظرفیت های نهفته شهرمان را بالفعل کرد. این مهم زمانی محقق می شود که در انتخاب افراد به مهارت ها، توان مدیریتی و مدرک دانشگاهی مرتبط توجه نمود.

کلام آخر این كه:
چشم ها را باید شست جور دیگر باید دید …

 

انتهای پیام/س

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

آمار بازدید کنندگان سایت

  • 8,460,873
  • مهر ۳, ۱۴۰۰